Junk food or healthy food? Which one is more expensive?

Share This Post

Junk food or healthy food? Which one is more expensive?

There’s a misconception that healthier foods are more expensive than junk food. But this is not true. If you calculate the cost of preparing a healthy food and compare the cost with the amount of money you may pay for junk foods, you’d see that healthier options are often much cheaper.
One of the examples is demonstrated in this picture:
 
 

 
 

More To Explore

health

How To Put On Weight Naturally

Gaining weight isn’t necessarily a bad thing! What to eat, how to eat it and when to eat it? – EAT YOUR CARBS! A good

Health and Food

What Do You Know About Rice

Rice is the main ingredient of food in many cultures. Worldwide there are more than 40,000 different varieties of rice. Rice is a good source

DIY Tips

10 Unusual Uses for Mayonnaise

10 Unusual Uses for Mayonnaise Mayonnaise is a remarkable condiment used by almost every fast food chain. Here are some interesting facts about mayonnaise you

Scroll to Top